شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

مکانیزم مالیاتی باید درست طراحی شود

شنبه,۱۰ام بهمن ۱۳۹۴ - سیاسی

غلامعلی جعفرزاده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با آفتاب یزد تصریح کرد: در تمام دنیا این یک امر معمول است که در هر کشوری افرادی که از منابع و خدمات آن کشور استفاده می‌کنند باید مالیات پرداخت کنند و در این موضوع هیچ بحثی نیست. باید پایه‌های مالیاتی افزایش یابد.

وی افزود: در لایحه بودجه 95 هر چند مالیات‌ها 27 درصد رشد خواهند داشت اما سهم مالیات در درآمدهای دولت حدود 5 درصد رشد دارد. بنابراین سهم مالیات در بخش درآمدها رشد محسوسی نداشته است. این موضوع نشان می‌دهد که کماکان دولت در شناسایی افراد فرار کننده از پرداخت مالیات دچار مشکل است و این بحثی است که همیشه ما داشته‌ایم.

جعفرزاده در واکنش به اظهارات معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم گفت: من اصلا نمی‌فهمم استفاده از زور برای گرفتن مالیات چه معنایی دارد؟ ما باید مکانیزیم هایی را طراحی کنیم که در قالب آن مکانیزم‌ها، همه کسانی که باید مالیات دهند، شناسایی شوند. از طرف دیگر باید فرهنگ سازی کنیم که همه به دادن مالیات اعتقاد داشته باشند. علت اینکه خیلی‌ها از دادن مالیات اکراه دارند این است که می‌بینند خیلی از اقشار از جمله حقوق بگیرها مالیات خود را می‌دهند و یک بخش دیگر به هر دلیل از دادن مالیات فرار می‌کنند و سیستم مالیاتی هم به هر دلیل توانایی شناسایی این افراد و گرفتن مالیات را ندارد.

جعفرزاده گفت: این حق دولت است که برای گرفتن مالیات، اطلاعات حساب‌ها و درآمدهای دولت را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اگر نظام مالیاتی اصلاح شود شکاف طبقاتی کاهش می‌یابد افزود: یک عده که مالیات نمی‌دهند سودهایشان چند برابر می‌شود و این سودها همین طور تصاعدی بالا می‌رود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.