شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

مگر می‌شود مجموعه ای مرجع ارائه خدمت به مردم باشد ولی بگوید به نهادهای نظارتی پاسخگو نیستم!!

دوشنبه,۱۶ام اسفند ۱۳۹۵ - سیاسی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تصویب بندی در بودجه 96 کشور مبنی بر اینکه بانک ها و موسسات اعتباری باید تمامی اقدامات مربوط به دریافت و پرداخت حساب های درآمدی و هزینه‌ای خود را از طریق خزانه و تحت نظارت دیوان محاسبات انجام دهند،گفت:بانک ها در داخل خود همه چیز را حل می کنند.

وی افزود:در واقع بانک ها به عنوان شرکت ها عمل کرده و در نهایت در مجامع داخلی در مورد عملکرد خود به تفاهم می رسند و به عنوان جزیره ای مستقل فعالیت می کنند.

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه بخشی از عملکرد بانک ها مربوط به حقوق مردم است که باید برآن نظارت شود،افزود:گاهی بانک ها در مجامع خود تصمیماتی مبنی بر بخشش یا عفو جرایم یا سود می گیرند یا جریمه سبک یا سنگین وضع می کنند، لذا این جزایر مستقل از یکدیگر ضرورتی به پاسخگویی در برابر مردم نمی بینند.

جعفرزاده ادامه داد:نهادهای دولتی،غیردولتی،خصوصی و نیمه خصوصی همه زیر یک چتر قانونی در کشور هستند، اینکه هر مجموعه ای باید زیر مجموعه خود را اداره کند،صحیح است؛اما این مجموعه ها باید تابع یک استراتژی واحد باشند که این استراتژی واحد باید توسط دیوان محاسبات کنترل شود.

وی با بیان اینکه بانک ها درکشور همانند یک جزیره مستقل برخورد می کنند، یادآورشد:مصوبه امروز مجلس برای کنترل بر حسابرسی بانک ها و موسسات اعتباری بود و در واقع بانک ها دیگر نباید جزیره ای مستقل باشند و نظارت دیوان محاسبات به عنوان فیلترینگ مهر تاییدی بر فعالیت موسسات مالی و اعتباری و بانک ها است.

در قانون اساسی چیزی به نام نهاد عمومی غیر دولتی وجود ندارد

جعفرزاده با اشاره به اینکه در قانون اساسی شرکت ها و نهادها تعاونی،دولتی یا خصوصی هستند، افزود:در قانون اساسی چیزی به نام نهاد عمومی غیر دولتی وجود ندارد،لذا این مجموعه هایی که تشکیل شده و مغایر با قانون اساسی است، باید حسابرسی شود.

مگر می شود که مجموعه برای مردم فعالیت کند، اما بگوید که به هیچ نهادی پاسخگو نیستم

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه نهادهای عمومی غیر دولتی اظهار می کنند که به هیچ بخشی پاسخگو نیستند،تصریح کرد:مگر می شود که مجموعه برای مردم فعالیت کند و مردم از او خدمت دریافت کنند، اما این مجموعه بگوید که به هیچ نهادی پاسخگو نیستم؟مجلس با مصوبه امروز تمام نهادهای عمومی غیردولتی را پاسخگو می کند./

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.