شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

میرزا طولانی‌ترین نهضت مسلحانه دینی را در تاریخ معاصر رقم زد

پنج شنبه,۲۴ام دی ۱۳۹۴ - سیاسی

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با بیان اینکه میرزا طولانی‌ترین نهضت مسلحانه دینی را در تاریخ معاصر رقم زد،گفت: میرزا به ابرقدرتان دنیا نه گفت و مانع ترویج هر نوع خلاف مذهب در گیلان شد.

 منطقه گیلان،غلامعلی جعفرزاده،رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان در همایش بازشناسی جنبش جنگل از نگاه نو که در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در حال برگزاری است، با بیان اینکه میرزاکوچک روحانی مجاهد و همیشه جاوید خطه گیلان است، اظهار کرد: میرزاکوچک در دوران خفقان روشنگرانه خروشید و برای حفظ مقدسات دین و کشور هفت سال جنگید.

وی با بیان اینکه میرزا طولانی‌ترین نهضت مسلحانه دینی را در تاریخ معاصر رقم زد،افزود: میرزا به ابرقدرتان دنیا نه گفت،راهش را از نفوذی‌های اجیر شده جدا کرد و مانع ترویج هر نوع خلاف مذهب در گیلان شد.

جعفرزاده با بیان اینکه گیلان در طول تاریخ در مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی درخشیده و جریان ساز بوده است، تصریح کرد: بخش‌های مختلف گیلان از شرق تا غرب هیچگاه مانعی در وحدت اقوام و مذاهب نبوده و شیعه و سنی،کلیمی و ارمنی در کنار یکدیگر زندگی کرده و درخت تنومند فرهنگ گیلانی را بارور کرده‌اند.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه استان سهم بسزایی در گسترش فرهنگ علوی ایفا کرده است، ادامه داد:گیلانیان با ایجاد حکومت آل بویه در تاریخ ایران مجاهدانه درخشیدند.

وی با اشاره به اینکه گیلان علاوه بر پیشینه پرافتخار، در تاریخ معاصر و در عرصه‌های فرهنگی و هنری نیز به پشتوانه مردمانش همواره پیشگام بوده است، گفت: گیلان با تقدیم هشت هزار شهید رتبه ششم را در بین شهدای کشور دارد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گیلان مهد فرهنگ و هنر و مبدا حرکت‌های بسیاری است، عنوان کرد: تئاتر گیلان جزء اولین تئاتر در کشور بوده و اولین بازیگران تئاتر زن ایران مرحوم فرخ لقا هوشمند و مرحوم حمیده خیرآبادی در خطه سرسبز گیلان می‌زیسته‌اند.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با بیان اینکه اولین کتابخانه ملی و اولین روزنامه کشور در استان گیلان بوده است، یادآور شد: گیلانیان صاحب سبک در موسیقی هستند و از 35 هنرمند برجسته تجسمی،27 هنرمند گیلانی هستند.

وی با بیان اینکه عبارت استاندار برای اولین بار به والی گیلان گفته شد،اضافه کرد: استان گیلان با 190 نشریه جایگاه ششم را در کشور دارد،اهل قلم این استان در جایگاه هفتم کشوری قرار دارند که می‌تواند سکوی پرش فرهنگی و هنری کشور و پلی برای ارتباط با کشورهای حوزه دریای خزر باشد.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه متاسفانه گیلان با تمامی این موفقیت‌ها در عرصه فرهنگ و هنر در جایگاه زیرساختی مناسب خود قرارندارد، خاطرنشان کرد: سرانه فضای مطالعه در استان بسیار پایین است، امیدواریم کتابخانه بزرگ ملی استان به زودی به مرحله بهره‌برداری برسد.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.