شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

ناشنیده ها و خاطرات آیت الله بهجت فومنی

پنج شنبه,۲۶ام اردیبهشت ۱۳۹۲ - فرهنگی

 آيت ا… محمد تقي بهجت فومني در سال 1334 هجري قمري در شهر فومن متولد شد،  تحصيلات ابتدايي را در مكتب خانه فومن به پايان برد و پس از آن در همان شهر به تحصيلات علوم ديني پرداخت. وي در سال 1348 به عراق مشرف شد و ابتدا در كربلا و سپس در نجف مشغول به تحصيل علوم ديني شد و از محضر آيات عظام آقا سيد ابوالحسن اصفهاني، آيت ا… آقاضياء عراقي، آيت ا…ميرزاي نائيني، آيت ا… حاج شيخ محمدحسين غروي اصفهاني، آيت ا… سيد علي قاضي و آيت ا… سيد حسن بادكوبه اي بهره برد.

ايشان در سال 1363 هجري قمري به ايران مراجعت كرده و در قم در محضر آيت ا… العظمي كوه كمره اي و آيت ا… العظمي بروجردي حاضر شدند.

تأليفات بجاي مانده از ايشان عبارتند از؛ رساله توضيح المسايل، مناسك حج، وسيله النجاه، جامع المسائل، كتاب صلوه، دوره اصول، تعليقه بر مناسك شيخ انصاري، حاشيه بر مكاسب شيح انصاري، دوره طهارت و …

و سرانجام وفات اين مرجع بزرگ عالم تشيع و نابغه عرفان، تقوا و خودسازي در 27 ارديبهشت ماه 1388 هجري شمسي رخ داد.

خبرگزاری ایسنا در آستانه چهارمین سالگرد عروج ملکوتی عالم ربانی آیت الله محمد تقی بهجت فومنی و با توجه به احساس وظیفه در خصوص بیان ابعاد شخصیتی این اسطوره تاریخ به مصاحبه با یکی از دوستان وی پرداخته است تا شاید بدین طریق گوشه ای از رسالت خود را انجام داده باشد.

حاج رحیم افتخاری که یکی از کسبه های قدیمی شهر فومن است از خاطرات خود با آیت الله بهجت فومنی می گوید.

وی سابقه آشنایی خود با آیت الله محمد تقی بهجت فومنی را از قبل از انقلاب عنوان می کند و می گوید: آیت الله بهجت فومنی بخشی از کارهای خدماتی که مربوط به استان گیلان و شهر فومن بود را به من واگذار کرده بود و کمک های مالی در دیدارهایی که به صورت ماهانه با وی داشتم در اختیارم قرار می داد تا به افراد نیازمند برسانم.

وی ادامه می دهد: من نیز طبق لیستی که این عالم ربانی به من می داد ماهانه مقرری های تعیین شده را به اشخاص مربوط می رساندم.

وی با بیان اینکه آیت الله بهجت فومنی دارای ابعاد گوناگونی بود، می گوید: عبادت فردی و اجتماعی از مهم ترین ابعاد این عالم ربانی بود.

افتخاری در خصوی عبادت فردی این مرجع عالیقدر جهان تشیع می افزاید: خواندن نمازهای فردی از جمله نماز جعفر طیار، زیارت عاشورا و روزه های مستحبی حتی در آخرین روزهای زندگی شان ترک نشد.

وی به نوشته العبد بر روی سنگ قبر آیت الله بهجت اشاره می کند که این واژه الهام گرفته از قلم آیت الله بهجت است.

وی با بیان اینکه آیت الله بهجت به درجه ای از عرفان رسیده بود که از اسرار حق باخبر بود خاطرنشان می کند: آنهایی که اسرار حق را می دانند از ضمیر مردم باخبرند و آیت الله بهجت نمونه ای از این عالمان بود.

افتخاری ادامه می دهد: روزی خدمت آیت الله بهجت رسیدم و گفتم آقا دعایی برای ما کنید که مورد منفعت هم در دنیا و آخرت باشد که آقا در جواب فرمودند “هرچه می دانید عمل کنید”. آیت الله بهجت همواره بیان می داشتند زمانی که انسان می داند باید به والدین خود احسان و یا نام نیکو برای فرزندان خود انتخاب کند، باید به این آنها عمل کند.

وی خواندن نماز اول وقت و نیز نماز جماعت را یکی دیگر از سفارشات موکد این عالم فرزانه بیان می کند و می افزاید: آیت الله بهجت در خصوص ثواب نماز جماعت می فرمودند” کسی که نماز جماعت بخواند اگر تمام دریاها مرکب شوند و تمام درختان قلم کسی قادر نیست ثواب این نماز را بنویسد”.  یکی دیگر از سفارش های اکید این عالم ربانی ذکر “یا الله، یا رحمان، یا رحیم، یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک” بود و آیت الله بهجت در پایان عمر همواره بر خواندن این دعا تاکید داشتند.

افتخاری در پایان با بیان اینکه جهان اسلام عالم ربانی را از دست داده است که هرگز در تاریخ نخواهد یافت به این جمله آیت الله بهجت اشاره می کند و می گوید: آیت الله بهجت می فرمودند” انسان چقدر به مرگ نزدیک است و در عین حال چقدر آن را دور می پندارد و از آن غافل است”.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.