شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

نقش و جایگاه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در اقتصاد کشور

یکشنبه,۸ام شهریور ۱۳۹۴ - اقتصادی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نقش دیده‌بانی، نظارت، هدایت و حمایتی در اقتصاد کشور بر عهده دارد و هر نهادی از این مسیر خارج شود توسط این ستاد به رهبر معظم انقلاب اعلام می‌شود.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دیدار اخیر با هیئت دولت اظهار کرد: به دلیل اینکه تاکنون متناسب با برداشت‌های گوناگون در حوزه اقتصاد مقاومت کار می‌شد و هرکس متناسب با برداشت و نظر خود در این حوزه فعالیت می‌کرد بنابراین لازم بود ستادی برای هماهنگی و هدایت در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شود.

تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی موازی‌کاری با سایر نهادها نیست

وی ادامه داد: این ستاد باید بتواند نظارت کرده و اندازه‌گیری کمی و کیفی داشته باشد تا اقتصاد مقاومتی از مسیر خود خارج نشده و مورد کنترل قرار گیرد تا در مسیر خود ادامه حیات بدهد و به نظرم مقام معظم رهبری به خوبی ضرورت تشکیل این ستاد را تشخیص دادند.

جعفرزاده افزود: نمی‌توان گفت تشکیل این ستاد، یک کار اضافی است بلکه می‌تواند به عنوان مکمل  همه ستادها و تجمیع‌کننده آنها زیر نظر یک فرمانده واحد عمل کند؛ چراکه یکی از اشکالاتی که در این حوزه وجود دارد این است که هر وزاتخانه‌ای متناسب با نقطه‌نظرات، دیدگاه‌ها و برداشت خود در حوزه اقتصاد مقاومتی کار می‌کند.

عملکرد متضاد برخی نهادها در زمینه اقتصاد مقاومتی

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس تأکید کرد: ما گاهی با برخی از وزاتخانه‌ها درگیر بودیم که شما صرفا کارهای جاری و وظایف روزمره خود را انجام داده اما در حوزه اقتصاد مقاومتی کار ویژه‌ای انجام نداده‌اید و یا اینکه فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید و اعلام می‌کنید در راستای اقتصاد مقاومتی است، تناسبی با اقتصاد مقاومتی ندارد.

وی افزود: همچنین کارهایی از قبیل واردات محصول انجام می‌دادند که ضربه به اقتصاد مقاومتی بود؛ بنابراین لازم است یک ستاد بالادستی تشکیل شود که بر همه ارکان نظام پولی و مالی این کشور نظارت کرده و در راستای تحقق 24 بندی که مقام معظم رهبری به عنوان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی معرفی کردند، حرکت کند.

نقش و جایگاه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

نماینده رشت در خانه ملت تأکید کرد: به نظرم ضروری بود که یک ستاد فرماندهی در زمینه اقتصاد مقاومتی تشکیل شود که بالادست دولت، مجلس و قوه قضائیه باشد و بتواند فقط نظارت کرده و عملکرد نهادهای مختلف در زمینه اقتصاد مقاومتی را مورد ارزیابی دهد.

وی افزود: البته ممکن است این ایراد گرفته شود که بالاتر از قوا نباید قوه دیگری وجود داشته باشد اما چون براساس قانون اساسی، حکم حکومتی را مقام معظم رهبری صادر می‌کنند، این ستاد نقش دیده‌بانی، نظارت، هدایت و حمایت بر عهده دارد و هر نهادی از این مسیر خارج شود توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به رهبر معظم انقلاب اعلام می‌شود؛ بنابراین بنده گمان می‌کنم تشکیل این ستاد، ایده بسیار مناسبی است مخصوصا اینکه ترکیب سه قوه هم در آن قرار دارد.

لزوم استفاده از افراد اهل فن در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

جعفرزاده ادامه داد: چون این ستاد باید بر عملکر قوا در زمینه اقتصاد مقاومتی نظارت کند بنابراین باید سطح و جایگاه ساختاری آن بالا باشد و گمان می‌کنم فردی منصوب شده از سوی مقام معظم رهبری در این نهاد که تام الاختیار باشد بسیار می‌تواند در این زمینه کارساز باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان گفت: البته تأکید می‌کنم باید کمیته‌ها و کمیسیون‌هایی در این ستاد وجود داشته و از نظرات افراد خبره و اهل فن استفاده شود؛ چراکه اقتصاد مقاومتی امر جدیدی نیست و دهه‌ها قبل کشورهایی آن را اجرا کردند اما ما به دلیل فرهنگ غلط پهلوی، به نفت وابستگی پیدا کرده و رهایی از آن برای ما بسیار سخت است.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.