شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری

نمایشگاه تنها راه عرضه صنایع دستی نیست

شنبه,۳ام بهمن ۱۳۹۴ - سیاسی

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس معتقد است تشکیل شرکت‌های تجاری می‌تواند پیش‌بینی یک میلیارد دلاری صادرات صنایع دستی در برنامه ششم توسعه را تحقق بخشد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، با بیان اینکه پیش‌بینی یک میلیارد دلاری صادرات صنایع دستی در برنامه ششم توسعه، تنها با ایجاد برخی شرایط محقق خواهد شد، گفت: صنایع دستی بستر مناسب ارزآوری برای کشور محسوب می‌شوند و در میان کالاهای غیرنفتی، صادرات این کالاها نقش بالاتری در کسب درآمد ایفا می‌کند؛ درواقع از طریق صادرات محصولات صنایع دستی به‌ویژه به کشورهای اروپایی می‌توان به درآمد‌های خوبی رسید.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای دستیابی به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، تحقق مواردی همچون جذب هنرمندان بیشتر به رشته‌های صنایع‌دستی، تولید کالاهای با کیفیت، فراهم کردن زمینه‌های حضور این هنرمندان در نمایشگاه‌های بین‌المللی با حمایت‌های لازم و … ضروری است.

وی با بیان اینکه هنرمندان صنایع دستی باید فرصت عرضه کالای خود را در عرصه‌های بین‌المللی پیدا کنند، افزود: اگر چه نمایشگاه تنها راه عرضه محصولات هنرمندان صنایع دستی محسوب نمی‌شود اما می‌توان از آن به‌عنوان یکی از بهترین راه‌ها نام برد.

جعفرزاده ایمن‌آبادی در ادامه به لزوم تاسیس شرکت‌های تجاری داخلی و خارجی برای افزایش صادرات کالاهای دستی با توجه به اینکه صنایع دستی در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش کلیدی ایفا می‌کنند، تاکید کرد و افزود: دولت و سازمان میراث فرهنگی باید تمهیداتی را برای صاحبان اثر در حوزه صنایع دستی در نظر بگیرند تا شرایط فروش آثارشان تسهیل شود.

وی با بیان اینکه باید شرایط اولیه ارتقاء آموزش و تولید این هنر – صنعت در آینده نزدیک فراهم شود، ادامه داد: صاحبان اثر باید برای ایجاد شرکت‌های تجاری دارای کد شرکت‌های تجاری شوند، در حالی که تجربه نشان داده دولت نمی‌تواند به تنهایی این شرکت‌ها را تشکیل دهد بنابراین باید بخش‌های خصوصی را وارد کار کرده و حتی تسهیلاتی را برای آن‌ها قائل شوند.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری در پایان تاکید کرد: تشکیل شرکت‌های تجاری می‌تواند هنرمندان را بدون واسطه به بازارهای بین‌المللی وصل کند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.