شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

هنوز به تقید اخلاقی رعایت کپی‌رایت نرسیده‌ایم

دوشنبه,۱ام شهریور ۱۳۹۵ - سیاسی

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، با بیان اینکه مبارزه با قاچاق فیلم، بازگشت بخشی از گردش مالی به شبکه نمایش خانگی را به دنبال دارد که به حل شدن بحران‌های سینما کمک خواهد کرد، گفت: به دلایل مختلف بعد از انقلاب اسلامی قانون کپی‌رایت در کشور اجرا نشده است که این قانون علاوه بر تولیدات هنری، اختراعات و اکتشافات داخلی مشمول تولیدات خارجی هم می‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نبود قانون کپی‌رایت سبب شده تا ناجوانمردی‌های غیراخلاقی درحق هنرمندان و آثار مختلف دیده شود که شایع‌ترین آن مشکلات سینمای خانگی است که از ضعف شدید فرهنگی و قانونی رنج می‌برد.

وی با تاکید براینکه چنین مشکلی در کشورهای صاحب سینما دیده نمی‌شود، اضافه کرد:‌ خلاءهای قانونی را می‌توان حداقل در کپی‌رایت آثار داخل کشور را از بین برد تا جلوی ضررهای مادی و معنوی صاحبان آثار داخلی گرفته شود.

جعفرزاده ایمن‌آبادی با تاکید براینکه گردش اصلی مالی سینما در شبکه نمایش خانگی است و نیروی انتظامی می‌تواند تاثیر مهمی در جلوگیری از قاچاق محصولات فرهنگی داشته باشد، افزود: متاسفانه به دلیل عدم فرهنگ‌سازی بخشی از جامعه قانون کپی‌رایت را رعایت نمی‌کنند و مردم هنوز به تقید اجتماعی و اخلاقی این موضوع نرسیده‌اند.عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان کرد: “ستاد صیانت از آثار فرهنگی و هنری” تنها در صورتی کاربردی خواهد شد که قوانین محکمی در این زمینه وجود داشته باشد و تا زمانی این خلاءقانونی جبران نشود هر گردهمایی و تشکیل تشکلات مختلف بی‌تاثیر خواهد بود.

نماینده مردم رشت در مجلس با بیان اینکه شهروندان باید بدانند که استفاده از آثار فرهنگی غیرمجاز توسط آن‌ها نیز کار خلاف است و تبعات قانونی دارد، اضافه کرد: حتی بارها شده که یک طرح تولیدی مانند طرح‌های فیلمنامه که مالک شخصی دارد در مراکز رسمی به تاراج رفته است.

قانون کپی‌رایت هم نمی‌داشتیم، نباید قاچاق فیلم به ۱۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسید

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی درباره درآمد سالانه قاچاق فیلم‌های سینمایی که رقمی حدود 1000 میلیارد تومان است، گفت: محاسبات ارائه شده از میزان قاچاق فیلم‌های سینمایی و دیگر کالاهای فرهنگی، بیانگر میزان ضررهایی است که هنرمندان متحمل می‌شوند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هنرمندان طی سال‌های متمادی به دلیل آنکه حقوق مادی و معنوی آن‌ها در پی قاچاق‌های متوالی رعایت نمی‌شود، آسیب‌های بسیاری دیده‌اند و آنچه باید پیگیری کرد اجرا و اعمال همه جانبه قانون کپی‌رایت است.

وی با بیان اینکه کشوری که پایه‌های آن بر حسب آموزه‌های اسلام بنا شده است و ادعای دیانت و اسلامیت دارد و به حقوق شرعی افراد احترام می‌گذارد نباید چنین وضعیت آشفتگی بر آثار هنری و فرهنگی آن حاکم باشد و قاچاق‌های کلان در این زمینه دیده شود، تاکید کرد: حتی اگر قانون کپی‌رایت وجود نداشت جمهوری اسلامی ایران باید در زمینه فرهنگ‌سازی در این امر پیش قدم می‌شد.

وی با اشاره به اینکه ریشه‌کن کردن قاچاق فیلم با کارهای زیرساختی امکان‌پذیر خواهد شد، ادامه داد: باید فعالیت‌های سلبی برای مقابله با این پدیده در شهرستان‌ها با دقت انجام شوند.

جعفرزاده همچنین گفت: تاکید براینکه یکی از راه‌های برخورد با قاچاق دی‌وی‌دی آثار سینمایی، جمع‌آوری نسخه‌های غیرمجاز است، گفت: باید تلاش کرد برای قاچاقچیان ناامنی روانی ایجاد کرد زیرا اگر مردم آگاهی لازم درباره لزوم استفاده نکردن از نسخه قاچاق فیلم‌های سینمایی را به دست آوردند، برخورد با قاچاق تسریع خواهد شد./

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.