شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری:

رونق گردشگری باواگذاری اماکن تاریخی به بخش خصوصی

یکشنبه,۸ام آذر ۱۳۹۴ - اجتماعی

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس، ایفای نقش نظارتی بر عملکرد بخش خصوصی در حفظ و نگهداری و بهره‌برداری از اماکن تاریخی را از وظایف مهم دولت برشمرد و تاکید کرد: دولت باید از منابع موجود، تسهیلاتی ارزان قیمت در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به واگذاری ۲۶۹ بنای تاریخی به بخش خصوصی، گفت: انجام تمامی کارها توسط دولت، یکی از اشکالات مهم کشور است که خروج از آن به سختی اتفاق خواهد افتاد در حالی که جهان پیشرفته از بخش خصوصی به‌عنوان یک بازوی مهم و کاربردی استفاده می‎کند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ایران به دو دلیل در حق آثار باستانی اجحاف می‌شود؛ ابتدا اینکه آن‌ها در انحصار دولت است اما به دلیل محدودیت‌های مالی توان بهره‌برداری حرفه‌ای از آن برای دولت وجود ندارد و دوم آنکه که این اتفاق باعث شده نگهداری آن‌ها دچار خُسران شود و مردم نمی‌توانند از آن‌ها بهره‌برداری کنند تا از طریق این آثار به رونق منطقه‌‌شان کمک شود.

رونق گردشگری با واگذاری اماکن تاریخی به بخش خصوصی

وی با تاکید بر اینکه انتخاب متولی از بخش خصوصی برای آثار باستانی بهترین کاری است که می‎‌توان برای این آثار و در ادامه رونق گردشگری در یک منطقه انجام داد، افزود: بخش خصوصی میتواند مطابق استانداردها و البته زیر نظر یک مرجع دولتی به بازسازی و رسیدگی به اماکن تاریخی بپردازد و در ادامه از مزایای تجاری آن‌ها استفاده کند.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان مثالی عنوان کرد: خانه‌های قدیمی متعلق به سلاطین و بزرگان تاریخ در برخی از شهرها برای سروغذای و یا هتل و خوابگاه لوکس مورد استفاده گردشگران قرار می‌گیرد، بنابراین در این شرایط علاوه و بر حفظ و نگهداری از آنها، درآمدی هم به بخش خصوصی و یا همان مردم یک منطقه سرازیر می‌شود.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: بخش خصوصی به دلیل آنکه از این طریق کسب درآمد می‌کنند بعضا از کارمندان دولت بهتر و دلسوزتر عمل خواهد کرد این در حالی است که آثار تاریخی به دلیل سهل انگاری‌های دولتی در حال از بین رفتن هستند.

بخش خصوصی آثار باستانی را متناسب با نظرات کارشناسان سازمان میراث نگهداری کنند

وی با تاکید براینکه یکی از اقدامات مهم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وارد کردن بخش خصوصی به این موضوع است، گفت:‌ دولت باید برخی ملاحظات همچون اینکه بخش خصوصی باید آثار را متناسب با نظرات کارشناسات سازمان میراث فرهنگی نگهداری کند، داشته باشد چراکه این آثار باید را برای نسل‌های بعدی حفظ و نگهداری شوند نه آنکه با ایجاد تغییراتی درآنها از ارزش تاریخی‌شان کاسته شود.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه دولت می‌بایست از منابع موجود، تسهیلاتی ارزان قیمت را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد، گفت: بهتر است دولت نقش اصلی خود را که نظارت به شکل عالیه است، به بهترین شکل ایفا کند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.