شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

عضو فراکسیون هنرورسانه مجلس

واگذاری جشنواره‌های هنری به بخش خصوصی شجاعت خاصی می‌خواهد

سه شنبه,۷ام اردیبهشت ۱۳۹۵ - فرهنگی

عضو فراکسیون هنرورسانه مجلس با بیان اینکه واگذاری جشنواره‌های فرهنگی به بخش خصوصی شجاعت خاصی می‌طلبد، گفت: دولت باید قبل از واگذاری چارچوب‌ها را تعیین کند چراکه عرصه فرهنگ قبض‌وبسط طویلی دارد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با مثبت ارزیابی کردن اظهارات وزیر فرهنگ مبنی بر واگذاری جشنواره تئاتر و فیلم فجر به بخش خصوصی، آن را در صورت اجرایی شدن اقدامی قابل توجه‌ توصیف کرد و گفت: کاهش تصدی‌گری دولت می‌تواند کمک خوبی به کوچک‌سازی دستگاه عریض و طویل آن کند ضمن آنکه حجم کار را کاهش می‌دهد؛ لذا دولت باید با کاهش تصدی‌گری‌ها به سمت نظارت و حمایت پیش رود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه دولت باید وظیفه خود را از اداره بسیاری از دستگاه‌ها و جریان‌های مختلف به هدایت، حمایت و نظارت تغییر دهد، افزود: تصور بسیاری بر این است که واگذاری‌ها باید فقط در حوزه صنعت اتفاق بیفتد اما این اتفاق در حوزه‌های تصدی‌گری فرهنگی نیز امکان‌‌پذیر است؛ به این معنا که تصدی برخی از امور در حوزه فرهنگی به مردم سپرده شود.

وی ادامه داد: از آنجا که حساسیت موضوع بالا است، این واگذاری‌ها باید با دقت و تامل صورت گیرند، درواقع پس از واگذاری‌ باید نقش نظارتی دولت بیشتر شود و اگر در این زمینه تأمل نشود خسارت‌ها غیرقابل جبران خواهند بود.

جعفرزاده با بیان اینکه واگذاری جشنواره‌های تئاتر و فیلم فجر و نمایشگاه کتاب به بخش خصوصی بار مالی آن‌ها را از دوش دولت برداشته و درآمدزایی و ایجاد اشتغال از طرق این رویدادهای فرهنگی و هنری افزایش می‌‌یابد، توضیح داد: بهتر است کارهای اجرایی را بخش خصوصی انجام دهد؛ اما این واگذاری به معنای رفع تکلیف از دولت نیست و دولت باید قبل از واگذاری چارچوب‌ها را تعیین کند، تا بخش خصوصی پا را از  آن‌ها فراتر نگذارد چراکه عرصه فرهنگ قبض و بسط طویلی دارد و این مسئله نظارت را حساس‌تر می‌کند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی زمانی وارد میدان می‌شود که توجیه اقتصادی داشته باشد، افزود: این بخش به خوبی می‌تواند هزینه‌ها را کمتر و سودآوری را بیشتر کند، البته بهتر است در حوزه فرهنگ مؤسساتی تشکیل شود تا کار را مانند حوزه پیمان‌کاری ساختمان در دست بگیرند؛ هرچند وزارت ارشاد باید ابتدا صلاحیت‌هایی در این زمینه تعریف کند.

عضو فراکسیون هنر و رسانه مجلس با تاکید براینکه این واگذاری که شجاعت خاصی نیز می‌خواهد باید با مطالعه انجام شود، گفت: اگر چه انتظار می‌رفت مسئولان این کار را زودتر انجام می‌دادند اما در هر صورت نباید اجازه داد در حوزه فرهنگ سلیقه فردی اعمال شود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.