شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

وقتي کلي اتفاقات ناگوار اقتصادي در کشور مي‌افتد،چگونه بايد منکر وجود پول‌هاي کثيف باشيم؟

پنج شنبه,۵ام آذر ۱۳۹۴ - اقتصادی

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي عضو کميسيون برنامه، بودجه با اشاره به اظهارات اخير وزير کشور در خصوص پول‌هاي کثيف مي‌گويد: وزير کشور مي‌گويد پول‌هاي کثيف باعث نگراني است و نياز به مراقبت دارد. اما سوال ما از ايشان اين است که چگونه بايد مراقب باشيم؟

وي با تاکيد بر اينکه با شعار که نمي‌شود مانع ورود پول‌هاي کثيف به عرصه سياست و انتخابات باشيم مي‌افزايد: متاسفانه همه چيز در اندازه رويا مطرح مي‌شود و از واقعيت کمتر سخن مي‌گوييم در حالي که با حرف نمي‌شود جلوي فساد و رانت و پول‌هاي کثيف را گرفت.

نماينده رشت مي‌گويد: وقتي در نظام بانکي تا بدين اندازه رانت و فساد وجود دارد و ما هيچ گونه کنترل و نظارتي بر آن نداريم و هرکسي مي‌تواند هر پولي را بدون نگراني و دردسر جابجا کند، تکليف روشن است.

وي با يادآوري اينکه مسوولان اعلام کرده اند که 3ميليارد دلار پول قاچاق مواد مخدر در اقتصاد ايران اثر گذار است ،گفت: وقتي کلي اتفاقات ناگوار اقتصادي و امنيتي و سياسي در اين کشور مي‌افتد که منشا آن پول است و همه مي‌دانند که در اين کشور نظارتي بر پول‌ها نيست، چگونه بايد منکر وجود پول‌هاي کثيف باشيم؟

جعفرزاده با تاکيد بر اينکه بايد با پول‌هاي کثيف و کساني که اين پول‌هاي را جا به جا مي‌کنند، برخورد شديد کنيم مي‌افزايد: در اين شرايط بحراني، وقتي آقاي رئيس جمهور با کمال تاسف مي‌گويد که ما به حريم شخصي افراد ورود نمي‌کنيم و حسابهاي بانکي و پول‌هايي که جا به جا مي‌شود را ردگيري نمي‌کنيم، ضمن همه احترامي‌که براي ايشان قائل هستم، بايد تاکيد کنم که اين حرف کاملا اشتباه است.

وي با تاکيد بر اينکه حاکميت بايد بر درآمدها و هزينه‌هاي مردم، از سرمايه و داريي گرفته تا نقدينگي در گردش احاطه داشته باشد مي‌گويد: شرايط تمام دنيا بدين شکل است که هر گونه جا به جايي پول را رصد مي‌کنند تا مبادا منشا آن مساله دار باشد يا از مسيري تامين شود که زيان آور است.

عضو کميسيون برنامه و بودجه با پذيرفتن اينکه من نبايد از حساب شما مطلع باشم و شما هم نبايد از دارايي من مطلع باشيد مي‌گويد: اين درست است که مردم نبايد در زندگي يکديگر دخالت داشته باشند و درست است که اين حريم شخصي من است، ولي اين حريم شخصي وقتي مساله دار مي‌شود که دولت و حاکميت را محکوم کنيم که بايد بي تفاوت باشد.

وي با تاکيد بر اينکه حاکميت بايد بر گردش مالي زندگي افراد نظارت داشته باشد مي‌افزايد: تا زماني که هرکسي هر کاري دلش مي‌خواهد، انجام مي‌دهد و دلالي، سفته بازي و واسطه گري در اين کشور بخشي از اقتصاد ما را اداره کند، نگراني از وجود پول‌هاي کثيف شعار است و برخورد با آن در حد حرف است.

جعفرزاده وزير کشور را به مناظره دعوت مي‌کند و مي‌گويد: من حاضر هستم در يک شبکه تلويزيوني با آقاي رحماني فضلي در برابر ديدگان مردم بحث کنيم و ايشان بفرمايند که چطور مي‌توانند با پول‌هاي کثيف مبارزه کنند؟

وي با طرح اين پرسش که مگر وزير کشور مي‌تواند پول کثيف را کنترل کند مي‌گويد: وقتي وزارت اقتصاد، بانک مرکزي و سيستم اقتصادي کشور هيچ برنامه اي براي کنترل درآمدها و هزينه‌ها ندارد و به وضوح مي‌بينيم که يک نفر در يک شب ميلياردر مي‌شود، جلوگيري از پول‌هاي کثيف شعاري بيش نيست.

نماينده رشت در مجلس شوراي اسلامي‌با يادآوري اظهارات اخير بابک زنجاني در دادگاه مي‌افزايد: اين فرد وقتي به دليل بدهي دو ميليارد و 700 ميليون يورويي به شرکت نفت در بند قانون است و با تدابير امنيتي به دادگاه رفت و آمد مي‌کند، اما بدون هيچ گونه نگراني در برابر قاضي مي‌گويد که من در بانک 22ميليارد يورو پول نقد دارم، آيا جاي تاسف ندارد؟

وي با طرح اين پرسش که چرا قاضي دادگاه از وي سوال نمي‌کند که چطور اين همه پول را به دست آورده ايد مي‌گويد: مگر غير از اين است که اين فرد يک کارخانه شامپو‌سازي داشته و شامپو تقلبي عرضه مي‌کرده!؟ مگر غير از اين است که در جزيره کيش ، چک 100ميليون توماني اين آقا برگشت مي‌خورد و با مخفي شدن در صندوق عقب پرايد فرار مي‌کند؟ چرا دستگاه قضا سوال نمي‌کند شما که 3شناسنامه داريد، اين همه پول را از کجا به دست آورده‌ايد؟

جعفرزاده با تاکيد بر اينکه اگر مي‌توان در مدت 10 سال از راه درست ميلياردر شد، بيايند کلاس بگذارند و براي اين همه افرادي که بيکار هستند شغل و درآمد درست کنند اظهار کرد: اين فساد اقتصادي نشان مي‌دهد دستگاه قضا يا سازمانها و ادارات ديگر مقصر نيستند، بلکه بانک‌هاي ما مقصر هستند و سيستم اقتصادي کشور مشکل دارد.

نماينده رشت در ادامه افزود: اگر به حساب‌هاي مالي مردم رسيدگي شود، همه بايد از رفتارهاي اقتصادي خودمان بترسيم و بدانيم که حاکميت از درآمد همه افراد در هر رده اي خبر دارد و گردش مالي همه را کنترل مي‌کند.

وي با انتقاد از کساني که با ورود حاکميت به دارايي و گردش مالي افراد مخالفت مي‌کنند مي‌گويد: آنرا که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است؟ مثالي مي‌زنم. همسر کلينتون که رييس‌جمهور است، يک ماشين به قيمت 3500 دلار مي‌خرد و پول آن را به صورت نقدي پرداخت مي‌کند. اما چون در آن مملکت حساب و کتاب است، بلافاصله دادگاه نامه‌اي به منزل آقاي کلينتون ارسال مي‌کند و مي‌پرسد که همسر شما اين پول را از کجا آورده است، چرا نقدي پرداخت کرده‌ايد و از سيستم بانکي پرداخت نکرده‌ايد. دادگاه آمريکا اعلام مي‌‌کند که اين کار مصداق پولشويي است و بقيه مسائل به دنبال آن مطرح مي‌شود. بايد بپذيريم که وضعيت اقتصادي در اين کشور درست است و کار ما اشکال دارد.

جعفرزاده با تاکيد بر اينکه من از فرمايش وزير کشور در مورد وجود پول‌هاي کثيف در تعجب هستم مي‌گويد: من از آقاي رحماني فضلي خواهش مي‌کنم کاري که نمي‌تواند انجام بدهد، شجاعانه بگويد که در مورد پول‌هاي کثيف نمي‌توانم کاري بکنم. مگر سيستم بانکي در اختيار وزير کشور است که بتواند آنرا کنترل کند؟

وي با اشاره به لايحه شفاف سازي هزينه‌هاي انتخاباتي گفت: همه ديديم که اين لايحه را آوردند، اما دو سوم نمايندگان به آن راي ندادند تا دوفوريت آن تصويب شود‌. خود اين آرا جاي نگراني دارد که چرا در کشوري که بابک زنجاني و ماجراي 3 هزار ميليارد توماني اتفاق مي‌افتد، مجلس شوراي اسلامي‌به قانون شفاف‌سازي آن هم در آستانه انتخابات راي نمي‌دهد!

وي با اشاره به موادي از لايحه شفاف‌سازي هزينه‌هاي انتخابات مي‌گويد: ما مي‌خواهيم انتخابات سالم برگزار کنيم و براي نظارت درست بر هزينه کردهاي انتخاباتي، نامزد انتخابات بايد يک حساب شخصي داشته باشد.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.