شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

چند گانگی تصمیم گیری مانع توسعه روستاها شده است

یکشنبه,۱۸ام مهر ۱۳۹۵ - اجتماعی

غلامعلی جعفرزاده 998 در دیدار با آیت‌الله رضا رمضانی نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تسلیت ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع) اظهار کرد: تعدادی اقدام بزرگ توسط نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است.

وی به مشکل راه‌های دسترسی در داخل استان اشاره کرد و افزود: توسعه گردشگری نیازمند ایجاد راه‌های دسترسی به مناطق مختلف در گیلان است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اتمام باقی‌مانده آزادراه قزوین ـ رشت در دستور کار مجمع نمایندگان گیلان است، تصریح کرد: در ایام تعطیل مسافران بیش از ۱۰ ساعت در ترافیک آزادراه قزوین ـ رشت گرفتار می‌شوند.

جعفرزاده به وضعیت راه‌آهن گیلان اشاره کرد و گفت: راه‌آهن قزوین ـ رشت تنها مطالبه نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی نبوده بلکه اتصال کریدور شمال ـ جنوب و داشتن توجیه اقتصادی از اهداف احداث راه‌آهن در استان است.

وی با تأکید بر اتصال راه‌آهن قزوین ـ رشت به انزلی و آستارا، بیان کرد: نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی پیگیر موضوع مذکور هستند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، آب را از جمله برنامه‌های در حال پیگیری توسط نمایندگان گیلان در مجلس دانست و خاطرنشان کرد: سالانه یک‌هزار و ۳۰۰ میلی‌متر بارندگی در استان داریم و این حجم از آب وارد دریا می‌شود.

جعفرزاده به عملیات اجرایی سدهای پلرود و شفارود در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: عملیات اجرایی سد پلرود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به اینکه ۱۱ رودخانه اصلی در گیلان داریم، اظهار کرد: احداث چهار سد لاستیکی را در برنامه داریم و تلاش‌ها برای احداث هفت سد لاستیکی دیگر در حال انجام است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بر حفظ آب‌بندان‌ها در گیلان تأکید کرد و افزود: آب‌بندان‌های استان به بهانه‌های مختلف در حال تصرف است.

جعفرزاده، احداث سایت نفتی در رودسر را از مطالبات مردم گیلان خواند و بیان کرد: صددرصد نفت تولیدی در جمهوری آذربایجان از دریای خزر تامین می‌شود اما حتی یک درصد از نفت ایران از این دریا تامین نمی‌شود.

وی با بیان اینکه شهرستان رشت تا پایان امسال شهرستان سبز اعلام می‌شود، تصریح کرد: گازرسانی به ۳۰۱ روستای رشت به اتمام می‌رسد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی به عقب‌ماندگی گیلان در حوزه آب روستایی اشاره کرد و گفت: در روستاها فاضلاب نداریم و بالا بودن آب‌های سطحی در کنار چاه‌ها بیماری‌های بسیار قابل توجهی را انتقال می‌دهد.

جعفرزاده با اشاره به توانمندی استان در تولید برق، خاطرنشان کرد: برق گیلان به استان‌های همجوار و کشورهای همسایه صادر می‌شود اما در داخل به‌شدت ضعف شبکه برق داریم و روستائیان از این وضعیت اظهار نارضایتی می‌کنند.

وی به وجود مشکل راه‌های دسترسی روستایی در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: نهضت آسفالت راه‌های روستایی در استان آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر از راه‌های روستایی گیلان آسفالت شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه روستاهای گیلان بدون متولی است، اظهار کرد: هر کدام از روستاها به عبارتی چند کدخدا دارد و سازمان‌های جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن، وزارت کشور، فرمانداری، بخشداری، دهیاری و … تصمیم‌گیرنده هستند.

جعفرزاده، چندگانگی تصمیم‌گیری را مانع از توسعه روستاها دانست و بیان کرد: انجام امور در روستاها متولی مشخصی ندارد و از طرفی اگر بخواهد کاری انجام شود تعداد صاحبان آن بسیار است.

وی از کاهش جمعیت روستایی از ۳۵ درصد به ۲۷ درصد در مدت سه سال گذشته در کشور خبر داد و تصریح کرد: ۷۳ درصد از جمعیت کشور شهری شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: اگر برای توسعه و عمران در روستاها فکری نشود مردم از این مناطق به طرف شهرها مهاجرت می‌کنند.

جعفرزاده با اشاره به اینکه گیلان پس از تهران و البرز سومین استان دارای جمعیت متراکم است، گفت: با توجه به اینکه مشکل آب در مناطق جنوبی کشور وجود دارد پیش‌بینی می‌شود در مدت ۱۰ سال آینده مهاجرت قابل توجهی به شمال کشور به‌ویژه گیلان داشته باشیم و باید برای این موضوع تدبیر شود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.