شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

عضو فراکسیون تاریخ مجلس

چهارشنبه‌سوری، آیینی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی

دوشنبه,۲۴ام اسفند ۱۳۹۴ - فرهنگی

عضو فراکسیون تاریخ مجلس از ورود هنرمندان جهت آگاه‌سازی مردم به‌منظور عدم استفاده از مواد آتش زا در آخرین چهارشنبه سال استقبال کرد و افزود: افراد دلسوز تلاش خود رابرای ارتقاء سطح‎تفکر جامعه به کار گیرند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه سنت و آیین غنی چهارشنبه‌سوری در ایران از بین رفته است و باید با فرهنگ سازی آن را دوباره احیا کرد، گفت: بهتر است مسئولان فرهنگی، رسانه‌ها و  معلمان در مدارس و اساتید در دانشگاه‌ها به طور مداوم ریشه و اصالت آیین‌های مختلف ایرانی همچون چهارشنبه سوری را برای مردم یادآور شوند تا غفلت صورت گرفته که سبب شد چینی‌ها با مواد آتش‌زایی خود این آیین ریشه دار را از مردم ایران بگیرند، جبران شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر جوانان با آداب واقعی و اصیل چهارشنبه‌سوری آشنا شوند به‌یقین برای‌شان جذاب خواهد شد و تمایل خود را به آتش‌سوزی از دست می دهند، ادامه داد: «زردی من از تو، سرخی تو از من» این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است، به بیان دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلات‌شان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آن‎ها بدهد، اما چهارشنبه سوری که این روزها در سطح شهرها برگزار می‌شود نتیجه‌ای عکس به همراه دارد.

وی از ورود هنرمندان و افراد تاثیرگذار جهت آموزش جامعه به منظور عدم استفاده از مواد آتش‌زا در آخرین چهارشنبه سال استقبال کرد و افزود: افراد دلسوز جامعه نباید نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشند و تلاش خود را برای ارتقاء سطح تفکر جامعه و نجات آن‌ها از تحجر به کار گیرند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی با بیان اینکه انتظار می‌رود صدا و سیما نه تنها در چند روز منتهی به چهارشنبه‌سوری بلکه در تمام طول سال نسبت به این موضوع و آسیب‌هایی که به دنبال دارد اطلاع رسانی کنند تا خسارت‌های جانی و مرگ‌بار آن در سطح جامعه کاهش پیدا کنند.

وی با بیان اینکه برخی‌ها تلاش می‌کنند مردم ایران را عقب افتاده و جاهل نشان دهند، گف: وقت جبران کاستی‌های که سبب فراموش شدن آیین‌های اصیل ایرانی شده‌اند، رسیده و باید برای این امر برنامه و رویکرد مشخص داشت.

عضو فراکسیون تاریخ و توسعه گردشگری مجلس در پایان گفت: فقر فرهنگی در برخی از رفتارهای جامعه موج می‌زند و نوع برخورد با این معضلات عموما انتظامی بوده درحالی که باید فرهنگ جامعه را ارتقاء داد.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.