شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

کار تندروها فقط پایین آوردن شان مجلس است

یکشنبه,۵ام مهر ۱۳۹۴ - سیاسی

در شرایطی که معلوم نیست کمیسیون برجام در هفته پیش رو چه خروجی تحویل هیات رئیسه مجلس بدهد و سه کمیسیون تخصصی دیگر هم وارد کارزار شده اند، غلامعلی جعفرزاده درباره این روند به «خرداد» می گوید: «هیچ کس از همان ابتدا مخالفتی با ایفای نقش مجلس نداشت، اما الان به نظر می رسد تحت تاثیر کارهایی که تندروها انجام داده اند فقط یک نقش فرمایشی به مجلس واگذار شده است.»
این نماینده موافق برجام توضیح می دهد: «الان کارگروه های اجرای برجام در کشور تشکیل شده اند و با سفری که آمانو به تهران داشت یعنی اینکه رسما اجرای برجام شروع شده است، آنوقت در این شرایط مخالفان هنوز دنبال جلسه گذاشتن و تهیه گزارش هستند. این در واقع پایین آوردن شان مجلس است. این گروه ها اینقدر اصرار بیجا انجام دادند تا نهایتا نقش مجلس را تبدیل به یک نقش کاملا فرمایشی کردند و باید بابت این موضوع پاسخگو باشند.»
غلامعلی جعفرزاده با بیان اینکه «مجلس با این شیوه هیچگاه نمی تواند یک گزارش کارشناسی و قابل اعتماد تهیه کند» افزوده: «معلوم است وقتی موضوعی از صفر تا صد وارد فاز سیاسی و زد و خوردها و دعواهای جناحی می شود، رسیدن به نتیجه بر سر آن غیر ممکن خواهد بود. درست است که در جلسات کمیسیون برجام اتفاقات جدی رخ داد و تقابل ها بسیار تند بود اما نهایتا اگر به صحنه ای که وجود دارد نگاه کنید متوجه می شوید که همه این بازی سرکاری بوده است. تقصیر آن هم متوجه تندروهایی است که می خواهند همه چیز را مصادره کنند.»
جعفرزاده افزوده: «از بعد از توافق هسته ای به طور مشخص 4 کمیسیون تخصصی مجلس، به جز کمیسیون ویژه کار بررسی ق را آغاز کردند که برخی آنها اصلا ربطی به موضوع هسته ای نداشتند مثل کمیسیون فرهنگی. بعد در همین کمیسیون یا کمیسیون آموزش و تحقیقات دست برخی ها را از خارج از مجلس گرفتند و به داخل مجلس آوردند، فقط به این بهانه که می خواهیم بررسی کنیم. هیچکس هم نمی دانست اینها که بودند و چه ربطی به مجلس یا توافق هسته ای داشتند. حالا ما سوال می کنیم که حاصل آن بررسی ها کجاست؟ آیا گزارشی تهیه شد؟ کمیسیون فرهنگی یا کمیسیون آموزش و تحقیقات که اینقدر اصرار داشتند تا وارد موضوع شوند الان به چه چیزی رسیدند؟ آیا نمی خواهند به صحن علنی گزارش دهند؟ مشخص است که این کارها باعث سخره گرفتن مجلس می شود.»
این نماینده حامی توافق هسته ای با بیان اینکه «تندروها و افراطیون نمی خواهند و البته نمی توانند دو چیز را بپذیرند» توضیح می دهد: «آنها اول نمی خواهستند بپذیرند دولت احمدی نژاد رفته و دولت دیگری با گرایشی متفاوت آمده است. اما بعد از چندی این را پذیرفتند ولی در ضمن آن هم گفتند که نمی گذاریم کار دولت جلو برود و پروژه هایش به ثمر بنشیند. اما این اتفاق هم نیفتاد یعنی آنها به جایی رسیده اند که معلوم شد وزن و تاثیرشان در نظام سیاسی و تصمیم گیری های کلان کمتر از چیزی بوده که قبلا ژستش را می گرفتند. آنها نمی خواهند این دو واقعیت را قبول کنند که اولا دولت محبوبشان رفته و دوما در مقابل دولت جدید کاری از آنها ساخته نیست.»
جعفرزاده می افزاید: «بازی گزارش هایی که تندروها در مجلس راه انداخته اند به سخره گرفتن نظام تقنینی کشور است. الان هر ناظر کم اطلاعی هم می داند که اجرای برجام شروع شده و کارهایی که مخالفان دولت در مجلس می کنند این تصور را در افکار عمومی ایجاد می کند که نمایندگان می خواهند نخود هر آشی بشوند. در حالی که اگر موضع گیری های خارج از منطق این عده نبود قطعا نقش مجلس هم بیشتر و جدی تر می شد. اما آنها اینقدر به تیم مذاکره کننده فحش دادند و اینقدر سوالات سطح پایین پرسیدند که که نقش مجلس از یک نقش فرمایشی هم بیشتر تنزل پیدا کرد.»
جعفرزاده در پایان تاکید می کند: «مخالفان مذاکرات تا اینجا واقعیت ها را ندیده اند و بهتر است که از این به بعد چشم خود را روی واقعیت ها باز کنند. اصرار به دادن گزارش های بی ثمر و بررسی های بی حاصل فقط گرفتن وقت مجلس و کشور است. الان اجرای برجام شروع شده و اگر این طیف ها باز هم در همین حال و هوا باشند، موضوع نظارت بر اجرای برجام هم به همین سرنوشت دچار می شود و به بیراهه می رویم.»

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.