شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

کاسپینی‌ها گزارش ارائه شده را تائید می کنند؟

چهارشنبه,۲۱م تیر ۱۳۹۶ - سیاسی
jafarzade12 (5)

مهندس جعفرزاده ایمن‌آبادی در پی درخصوص تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان با عاملیت موسسه اعتباری کاسپین و مسائل مربوط به این موسسه گفت:با توجه به گزارشات ارائه شده هشت تعاونی اعتبار غیرمجاز فرشتگان، الزهراء، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، پیوند مشهد، بدر توس و امید جلین قبل از سال ۱۳۹۴ در کشور فعال بودند که هرکدام به صورت مستقل قصد داشتند از بانک مرکزی اجازه فعالیت به عنوان موسسه اعتباری دریافت کنند که البته قادر به تامین شرایط مدنظر بانک مرکزی نبودند.لذا حسب مصوبه شورای پول و اعتبار و مستند به قانون بازار غیرمتشکل پولی مقرر شد تعاونی های مذکور پس از انحلال، توسط موسسه اعتباری جدیدالتاسیس کاسپین ساماندهی شوند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی افزود: از این رو مجوز فعالیت موسسه اعتباری کاسپین صادر شد. در ادامه بانک مرکزی به عنوان اولین ماموریت، ساماندهی هشت تعاونی مذکور را به موسسه اعتباری کاسپین واگذار کرد که در مرحله اول باید این ماموریت را به سرانجام می رساند سپس به فعالیت های عادی خود می پرداخت.

نماینده مردم رشت گفت:در سال ۱۳۹۵ و اوایل سال ۱۳۹۶ نیز هیئت های تصفیه برای انجام ارزیابی و نقل و انتقال دارایی ها و بدهی های تعاونی های منحله به موسسه اعتباری کاسپین،‌ فعالیت خود را پیش می برند و کار نقل و انتقال دارایی و بدهی‌های ۷ مورد از تعاونی های منحله به موسسه اعتباری کاسپین انجام می شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در مهمترین عوامل بهم ریختگی کاسپین و هجوم سپرده گذاران برای دریافت منابع، چند مورد قابل تامل که پیشتر هم مورد اشاره مقامات بانک مرکزی قرار گرفته وجود دارد. قصور و کوتاهی هیات مدیره کاسپین در ساماندهی تعاونی‌ها، صدور برخی احکام از سوی مراجع قضایی در مورد تغییر تابلو و دفترچه های تعاونی ها که قبل از انتقال دارایی‌ها انجام شد و البته اعلام رسمی دادستانی مبنی بر بدهی چند هزار میلیاردی فرشتگان از جمله این موارد است.
نماینده مردم رشت افزود:بزرگترین تعاونی غیرمجاز از نظر تعداد سپرده‌گذاران و مبلغ بدهی، تعاونی اعتبار منحله فرشتگان است که این تعاونی حدود ۵۰۰ هزار نفر سپرده‌گذار دارد که البته ۵۰ هزار نفر از این تعداد یا موجودی نداشتند یا حساب‌های خود را بسته بودند. بررسی انجام شده در مورد سپرده‌های ۴۵۰ هزار نفر دیگر هم نشان داد که مجموع سپرده‌گذاری صورت گرفته اعم از اصل و سود از روز افتتاح حساب تا پایان اردیبهشت ماه، حدود ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است.
وی خاطر نشان ساخت:در مجموع از حدود ۸۶۰۰ میلیارد سپرده‌ای که فرشتگان جذب کرده بود، رقمی نزدیک به ۳۰۰۰ میلیارد تومان را سودهایی دربرمی‌گیرد که وجود خارجی ندارد. در واقع این رقم سود پس از انحلال رسمی این تعاونی در ۱ شهریور ۱۳۹۴ تا قبل از بحران به وجود آمده، شناسایی شده و وعده پرداخت آن به مشتریان داده شده است که ماهیتی ندارد. از این رو مجموع بدهی به حدود ۵۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. تاکنون از اموال فرشتگان حدود ۳۱۰۰ میلیارد تومان شناسایی و مورد ارزیابی قرار گرفته که ۱۷۰۰ میلیارد آن را دارایی‌های غیرمنقول و تا ۱۴۰۰ میلیارد تومان دارایی منقول تشکیل می‌دهند که این دارایی ها باید به نسبت در میان سپرده گذاران تقسیم شود.
جعفرزاده افزود:در این رابطه کلیه دارایی‌های شناسایی شده و دارایی‌هایی که در آینده شناسایی خواهد شد، تماما متعلق به سپرده گذاران است و با همکاری و هماهنگی با مرجع قضایی تلاش خواهد شد، این اموال به عادلانه ترین شیوه قیمت گذاری و با حضور هیات تصفیه تعاونی منحله فرشتگان و هیات مدیره موسسه کاسپین و با نظارت مرجع قضایی و بانک مرکزی و نماینده‌ای از سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان، اموال مذکور به کاسپین منتقل و از محل آنها وجوه سپرده‌گذاران پرداخت شود. بدیهی است این پرداخت‌ها به صورت علی الحساب بوده و در صورت شناسایی اموال و دارایی های جدید، مبالغ دیگری نیز علاوه بر علی الحساب پرداختی بین سپرده گذاران تقسیم می شود.
نماینده مردم رشت افزود:در هفته های گذشته با همکاری پلیس آگاهی، ۳۰ فقره ملک شخصی شناسایی و مشخص شد سهامداران تعاونی از محل وجوه تعاونی به نفع خود، املاکی را به نام سایر اشخاص

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: با این اوصاف تامین کسری دارایی‌های موجود نسبت به سپرده ها بر عهده سهامداران است و باید از محل دارایی های خود، آن را تامین کنند و اموال احتمالی که به نفع خود از تعاونی منحله برداشت کرده اند را باید عودت دهند. اما اگر دارایی دیگری شناسایی نشود تا کسری های موجود را پوشش دهد دستگاه قضایی با آنها برخورد لازم را خواهد کرد.
جعفرزاده در ادامه این گزارش گفت:در این بین، بانک مرکزی در مقابل دارایی‌های شناسایی شده فرشتگان، با هدف تسریع در امر تسویه وجوه سپرده گذاران، خط اعتباری را در اختیار کاسپین قرار می دهد.با توجه به اینکه موسسه اعتباری کاسپین تا قبل از این، مجوز افتتاح شعبه نداشت و تنها اداره مرکزی بود که به صورت ستادی فعالیت می‌کرد و با هیات‌های تصفیه در ارتباط بود تا ساماندهی تعاونی ها به سرانجام برسد در حال حاضر مجوز فعالیت برای ۸۰ شعبه موسسه اعتباری کاسپین صادر شده و سه مرحله از تعیین تکلیف سپرده های تا سقف ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ میلیون ریال تعاونی منحله فرشتگان توسط موسسه اعتباری کاسپین به انجام رسیده است. لازم به ذکر است زمان بندی اعلام شده در وب سایت موسسه اعتباری کاسپین برای تعیین تکلیف سپرده های ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان در روز شنبه ۱۷ تیرماه به پایان رسید ولی با توجه به اینکه هنوز عده ای از سپرده گذاران مراجعه نکرده اند بر این اساس فرصت مذکور برای مراجعه تمدید شد.
• تاکنون ( ۲۰تیر ۱۳۹۵) تعیین تکلیف ۱۷ هزار و ۲۳۹ نفر از سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان با مبلغ بیش از یک هزار و ۵۸۱ میلیارد ریال توسط موسسه اعتباری کاسپین به انجام رسیده است.
وی افزود:بانک مرکزی در نظر دارد پس از مراجعه و تعیین تکلیف حداقل ٩٠ درصد از سپرده گذاران مشمول، زمان‌بندی مناسب برای مراجعه و تعیین تکلیف سپرده گذاران تا سقف یک صد میلیون تومان را بلافاصله اعلام کند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.