شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

کاسپینی‌ها گزارش ارائه شده را تائید می کنند؟

چهارشنبه,۲۱ام تیر ۱۳۹۶ - سیاسی

مهندس جعفرزاده ایمن‌آبادی در پی درخصوص تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان با عاملیت موسسه اعتباری کاسپین و مسائل مربوط به این موسسه گفت:با توجه به گزارشات ارائه شده هشت تعاونی اعتبار غیرمجاز فرشتگان، الزهراء، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات اصفهان، پیوند مشهد، بدر توس و امید جلین قبل از سال ۱۳۹۴ در کشور فعال بودند که هرکدام به صورت مستقل قصد داشتند از بانک مرکزی اجازه فعالیت به عنوان موسسه اعتباری دریافت کنند که البته قادر به تامین شرایط مدنظر بانک مرکزی نبودند.لذا حسب مصوبه شورای پول و اعتبار و مستند به قانون بازار غیرمتشکل پولی مقرر شد تعاونی های مذکور پس از انحلال، توسط موسسه اعتباری جدیدالتاسیس کاسپین ساماندهی شوند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی افزود: از این رو مجوز فعالیت موسسه اعتباری کاسپین صادر شد. در ادامه بانک مرکزی به عنوان اولین ماموریت، ساماندهی هشت تعاونی مذکور را به موسسه اعتباری کاسپین واگذار کرد که در مرحله اول باید این ماموریت را به سرانجام می رساند سپس به فعالیت های عادی خود می پرداخت.

نماینده مردم رشت گفت:در سال ۱۳۹۵ و اوایل سال 1396 نیز هیئت های تصفیه برای انجام ارزیابی و نقل و انتقال دارایی ها و بدهی های تعاونی های منحله به موسسه اعتباری کاسپین،‌ فعالیت خود را پیش می برند و کار نقل و انتقال دارایی و بدهی‌های 7 مورد از تعاونی های منحله به موسسه اعتباری کاسپین انجام می شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در مهمترین عوامل بهم ریختگی کاسپین و هجوم سپرده گذاران برای دریافت منابع، چند مورد قابل تامل که پیشتر هم مورد اشاره مقامات بانک مرکزی قرار گرفته وجود دارد. قصور و کوتاهی هیات مدیره کاسپین در ساماندهی تعاونی‌ها، صدور برخی احکام از سوی مراجع قضایی در مورد تغییر تابلو و دفترچه های تعاونی ها که قبل از انتقال دارایی‌ها انجام شد و البته اعلام رسمی دادستانی مبنی بر بدهی چند هزار میلیاردی فرشتگان از جمله این موارد است.
نماینده مردم رشت افزود:بزرگترين تعاونی غیرمجاز از نظر تعداد سپرده‌گذاران و مبلغ بدهي، تعاوني اعتبار منحله فرشتگان است که اين تعاوني حدود ۵۰۰ هزار نفر سپرده‌گذار دارد كه البته ۵۰ هزار نفر از اين تعداد يا موجودي نداشتند يا حساب‌هاي خود را بسته بودند. بررسي انجام شده در مورد سپرده‌هاي ۴۵۰ هزار نفر ديگر هم نشان داد كه مجموع سپرده‌گذاري صورت گرفته اعم از اصل و سود از روز افتتاح حساب تا پايان ارديبهشت ماه، حدود ۸ هزار و ۶۰۰ ميليارد تومان است.
وی خاطر نشان ساخت:در مجموع از حدود ۸۶۰۰ میلیارد سپرده‌ای که فرشتگان جذب کرده بود، رقمی نزدیک به ۳۰۰۰ میلیارد تومان را سودهایی دربرمی‌گیرد که وجود خارجی ندارد. در واقع این رقم سود پس از انحلال رسمی این تعاونی در 1 شهریور 1394 تا قبل از بحران به وجود آمده، شناسایی شده و وعده پرداخت آن به مشتریان داده شده است که ماهیتی ندارد. از این رو مجموع بدهی به حدود ۵۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. تاکنون از اموال فرشتگان حدود ۳۱۰۰ میلیارد تومان شناسایی و مورد ارزیابی قرار گرفته که ۱۷۰۰ میلیارد آن را دارایی‌های غیرمنقول و تا ۱۴۰۰ میلیارد تومان دارایی منقول تشکیل می‌دهند که این دارایی ها باید به نسبت در میان سپرده گذاران تقسیم شود.
جعفرزاده افزود:در این رابطه کلیه دارایی‌های شناسایی شده و دارایی‌هایی که در آینده شناسایی خواهد شد، تماما متعلق به سپرده گذاران است و با همکاری و هماهنگی با مرجع قضایی تلاش خواهد شد، این اموال به عادلانه ترین شیوه قیمت گذاری و با حضور هیات تصفیه تعاونی منحله فرشتگان و هیات مدیره موسسه کاسپین و با نظارت مرجع قضایی و بانک مرکزی و نماینده‌ای از سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان، اموال مذکور به کاسپین منتقل و از محل آنها وجوه سپرده‌گذاران پرداخت شود. بدیهی است این پرداخت‌ها به صورت علی الحساب بوده و در صورت شناسایی اموال و دارایی های جدید، مبالغ دیگری نیز علاوه بر علی الحساب پرداختی بین سپرده گذاران تقسیم می شود.
نماینده مردم رشت افزود:در هفته های گذشته با همكاري پليس آگاهي، ۳۰ فقره ملك شخصي شناسايي و مشخص شد سهامداران تعاونی از محل وجوه تعاوني به نفع خود، املاكي را به نام ساير اشخاص

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: با این اوصاف تامين كسري دارايي‌هاي موجود نسبت به سپرده ها بر عهده سهامداران است و باید از محل دارایی های خود، آن را تامین کنند و اموال احتمالی که به نفع خود از تعاونی منحله برداشت کرده اند را باید عودت دهند. اما اگر دارايي ديگري شناسايي نشود تا كسری های موجود را پوشش دهد دستگاه قضايي با آنها برخورد لازم را خواهد كرد.
جعفرزاده در ادامه این گزارش گفت:در این بین، بانک مرکزی در مقابل دارایی‌های شناسایی شده فرشتگان، با هدف تسریع در امر تسويه وجوه سپرده گذاران، خط اعتباری را در اختیار کاسپین قرار می دهد.با توجه به اینکه موسسه اعتباری کاسپین تا قبل از این، مجوز افتتاح شعبه نداشت و تنها اداره مركزي بود كه به صورت ستادي فعاليت مي‌كرد و با هيات‌هاي تصفیه در ارتباط بود تا ساماندهي تعاونی ها به سرانجام برسد در حال حاضر مجوز فعالیت برای 80 شعبه موسسه اعتباری کاسپین صادر شده و سه مرحله از تعیین تکلیف سپرده های تا سقف 100، 200 و 500 میلیون ریال تعاونی منحله فرشتگان توسط موسسه اعتباری کاسپین به انجام رسیده است. لازم به ذکر است زمان بندی اعلام شده در وب سایت موسسه اعتباری کاسپین براي تعیین تکلیف سپرده های ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان در روز شنبه ۱۷ تیرماه به پایان رسید ولي با توجه به اينكه هنوز عده اي از سپرده گذاران مراجعه نکرده اند بر اين اساس فرصت مذكور براي مراجعه تمديد شد.
• تاکنون ( 20تیر 1395) تعیین تکلیف 17 هزار و 239 نفر از سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان با مبلغ بیش از یک هزار و 581 میلیارد ریال توسط موسسه اعتباری کاسپین به انجام رسیده است.
وی افزود:بانك مركزي در نظر دارد پس از مراجعه و تعيين تكليف حداقل ٩٠ درصد از سپرده گذاران مشمول، زمان‌بندي مناسب براي مراجعه و تعيين تكليف سپرده گذاران تا سقف يك صد ميليون تومان را بلافاصله اعلام کند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.