شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

جعفر زاده ایمن آبادی در تذکر شفاهی:

کمبود آب مهمترین دغدغه کشاورزان استان گیلان

دوشنبه,۲۰ام اردیبهشت ۱۳۹۵ - اجتماعی
نماینده مردم رشت در مجلس با بیان اینکه کمبود آب مهمترین دغدغه کشاورزان استان گیلان است گفت: خرید تضمینی محصولات کشاورزی، توان مالی و انگیزه کشاورزان را افزایش می دهد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در نشست علنی امروز (دوشنبه، 20 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و فرا رسیدن روز پاسدارو جانباز در تذکر شفاهی گفت: استان گیلان کمتر از یک درصد از مساحت کل کشور را برخوردار بوده اما 80 درصد از مساحت آن در امر کشاورزی دخیل است همچنین براساس آمارها حدود 317 هزار بهره بردار در امور کشاورزی در این استان مشغول به کار بوده و 28 درصد از اشتغال استان به امر کشاورزی معطوف است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استان گیلان قطب بزرگ کشاورزی در شمال کشور است افزود: این استان می تواند بخش اعظمی از محصولات مورد نیاز کشاورزی در کشور را تأمین کند اما برخی کم کاری ها و بی برنامگی ها به این مسئله ضربه زده است از طرفی دیگر در شرایط کنونی برای محصول استراتژیک برنج برنامه مدونی متناسب با منابع آبی استان وجود ندارد و هر ساله  با مشکلات بسیاری روبرو هستیم.

وی ادامه داد: براساس آمارها سالانه در استان گیلان حدود 1200 میلیمتر باران می بارد اما با این وجود بزرگترین دغدغه کشاورزان کمبود آب است. از طرفی دیگر مکانیزاسیون روند کشت برنج بسیار ضروری بوده و چاره حل مشکلات این حوزه است زیرا در شرایط کنونی کشاورزی اقتصادی نبوده و فرایند کشت و برداشت بسیار گران تمام می شود همچنین براساس برنامه پنج ساله توسعه پنجم و طبق طرح تجهیز نوسازی، 50 تا 60 هزار هکتار از اراضی باید برای این حوزه آماده می شد اما تا کنون 20 هزار هکتار طبق این طرح صورت گرفته است.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: از طرفی دیگر تا کنون معرفی اقلام پرمحصول صورت نگرفته هر چند که براساس گزارش اعلام شده این موضوع نتوانسته رقم قابل توجهی را به خود اختصاص دهد همچنین متأسفانه بیمه خسارت کشاورزی بسیار بسیاربا تأخیر به کشاورزان پرداخت می شود وکشاورزان خسارت دیده باید6 تا 9 ماه منتظر دریافت مبالغ و خسارت ها باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: در شرایط کنونی خرید تضمینی محصولات کشاورزی بهترین راهکار برای افزایش توان مالی کشاورزان و تقویت انگیزه آنها است.

 

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.