شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

گزارش دیوان از حقوق‌های کلان را هنوز ندیده‌ایم

یکشنبه,۲۷ام تیر ۱۳۹۵ - سیاسی

غلامعلی جعفرزاده یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه است که از امروز وارد گود انتخاب رئیس و دادستان دیوان محاسبات می‌شوند. او اما در گفت‌وگو با «ایران» گلایه‌مندی شدید خود را از عملکرد سال‌های اخیر این مجموعه عنوان می‌کند.
شما ارزیابی خودتان از کسانی که نامزد ریاست و دادستانی دیوان محاسبات شده‌اند را انجام داده‌اید؟ اگر  مطالعه و تحقیق کرده‌اید، به چه نتیجه‌ای رسیده‌اید؟
مهم‌تر از بحث چهره‌ها و نامزدهای دیوان محاسبات اتفاقی است که درخصوص حقوق‌های کلان افتاده . ما به عنوان نماینده به هر حال در بین مردم هستیم. من به جرأت می‌توانم بگویم که اثر تخریبی فیش‌های حقوقی از تحریم هم بالاتر بوده است. این موضوع خیلی ضربه سنگینی زده و روحیه مقاومت مردم را شکسته است. چون این احساس دارد به جامعه تلقین می‌شود که دارند از خودی‌ها ضربه می‌خورند و این وسط فقط آنها هزینه می‌شوند. یک عده هم که از این فضا خوش‌شان می‌آید و دارند به آتش آن می‌دمند که هم دولت را خراب کنند و هم ذهن‌ها را از فسادهای قبلی منحرف گردانند. اما چرا من این را می‌گویم؟ چون قسمت عمده این اتفاقات و اتفاقات گذشته به دلیل منفعل بودن نهادهای نظارتی از جمله همین دیوان محاسبات رخ داده است. یعنی هیچ جا هنگام وقوع تخلف آژیری به صدا درنمی‌آید. داد و فریاد کردن بعد از بروز یک تخلف که دردی درمان نمی‌کند. الان آیا سر و صداها بابت ماجرای زنجانی یا تأمین اجتماعی و موارد دیگر باعث شد تا حق بیت‌المال برگردد؟ مشکل ما اینجاست.
اما آقای لاریجانی درباره همین صحبت و مشخصاً درباره حقوق‌های کلان گفت که دیوان درست عمل کرده بود و از قبل گزارش و اخطار هم داد.
اینها درست. دیوان محاسبات گزارشی داده اما این را به مرجع اصلی که باید اقدام کند، نداده است. من همین دو هفته پیش که آقای جلالی گزارش حقوق‌ها را در مجلس خواند، با دیوان محاسبات صحبت کردم و آنها گفتند که ما گزارش دادیم و نظارت کرده بودیم. من هم گفتم به هر کجا گزارش دادید و هر وقت نظارت کردید، یک نسخه هم به ما بدهید تا قانع شویم. اگر به آقای لاریجانی یا روحانی یا هر کس دیگری گزارش داده‌اند، باید امروز ما بدانیم که چه کسی و در کجا این گزارش را دریافت کرده است. خب ما که هیچ گزارشی ندیدیم که بخواهیم قانع شویم. معاون دیوان محاسبات همانجا به من گفت الان دستورش را می‌نوسیم که تا فردا گزارش را به شما بدهند، اما این فردا هنوز نرسیده است.
نتیجه پیگیری شما چه بوده است؟
من الان بیشتر از 10 روز است که براساس وعده دیوان محاسبات منتظر هستم که این گزارش را ببینم اما هنوز به ما چیزی نداده‌اند. خب اگر گزارشی بوده، اینکه کاری ندارد یک کپی از آن به نماینده مجلس هم بدهند. مگر این دیوان بازوی نظارتی بنده و امثال بنده در مجلس نیست؟ حداقل خود بنده هیچ خبری از وجود چنین گزارشی ندارم و با پیگیری‌هایی که داشته‌ام نیز به نتیجه نرسیده‌ام.
خودشان نمی‌گویند چرا این گزارش‌ها را به شما نمی‌دهند؟
نه. اما من فکر می‌کنم که یک دلیل آن این است که جرأت طرح برخی مسائل به دست آمده از نظارت‌ها در کشور و در دستگاه‌های نظارتی نیست. از اینکه فلان گزارش را به من نماینده بدهند می‌ترسند، چون نگرانند که رسانه‌ای شود. این خیلی مهم است. در این کشور از خیلی از تخلفات اطلاعات وجود دارد و برخی نهادها آگاه هستند، اما طرح نمی‌کنند. نظارت خیلی جاها انجام می‌شود اما نتیجه آن می‌رود در بایگانی. خیلی‌ها فکر می‌کنند من عدد 520 تخلف دولت قبل را بدون سند گفته‌ام. اما حرف من براساس تک تک موارد مستدلی است که در سازمان بازرسی و دیوان محاسبات و جاهای دیگر ثبت شده است. الان عمده گزارش تخلفات، گزارش مرده است. یک سال پیش، 6 ماه پیش یا هر زمانی قبل‌تر اتفاقی افتاده و تخلفی روی داده، تازه برخی بعد از چند ماه می‌آیند و گزارش می‌دهند. این گزارش به چه دردی می‌خورد؟ مشکل دیوان محاسبات این است که گزارش‌های آن در بهترین حالت با یک سال تأخیر می‌آید. دیوان محاسبات نمی‌تواند به نمایندگان گزارش ماهانه بدهد. ما بشدت از دیوان محاسبات گله‌مند هستیم.
خب این گله‌مندی را چطور در انتخابات رئیس دیوان اعمال می‌کنید؟
من به همه عزیزان احترام کامل می‌گذارم. اما شخصاً نمی‌دانم برای این مجموعه باید چه کنم. حتی احتمال دارد که رأی سفید بدهم. چون اصلاً هیچ برنامه و طراحی برای از بین بردن مشکلات اساسی دیوان محاسبات در میان نیست. جابه‌جایی یک نفر که دردی درمان نمی‌کند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.