شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

جعفرزاده ایمن آبادی تاکیدکرد:

۵۰۰هزارتن تا خودکفایی برنج فاصله داریم

شنبه,۲۰م آبان ۱۳۹۶ - اقتصادی
jafarzadeh3-300x180

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت تولید برنج در کشور،گفت:افزایش سطح تولید برنج نیازمند برنامه ویژه درتسطیح اراضی کشاورزی است تا بتوان دراین راستا علاوه برافزایش تولید برنج ،مصرف منابع آبی را نیزدر تولید برنج موردحمایت قرارداد.

عضوکمیسیون برنامه بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با   تبدیل کودهای شیمایی به کودهای آلی می توان موجب افزایش تولید و ارتقا سطح کیفی  تولید برنج – این کالای بسیار استراتژیک در صنعت کشاورزی- شود، تصریح کرد: برای رسیدن به  خودکفایی برنج باید نگاه ویژه به تولید برنج در کشور داشت.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: مرکز تحقیقات کشاورزی، معتقداست که تا کنون ۴۷۰ بذر برای تولید برنج را  تولید کرده است اما متاسفانه  این بذرها نتوانسته‌اند در راستای افزایش تولید برنج کارآیی مناسبی داشته باشند بنابراین برای رسیدن به خودکفایی برنج باید برنامه ریزی اجرایی و عملیاتی برای تولید برنج را در دستورکارقرار داد.

وی ادامه  داد:  قیمت خرید تضمینی برنج باید تا پایان شهریور ماه برای تامین اقتصادکشاورزان تعیین شود تا کشاورزان دغدغه  فروش محصولاتشان رانداشته باشند و تنها به فکر  کاشت، داشت و برداشت محصولاتشان باشند.

شکست قیمت تمام شده برنج با صنعتی شدن  تولید

نماینده مردم رشت در  مجلس افزود: کاشت ، داشت و برداشت برنج باید به سمت صنعتی شدن حرکت کند تا قیمت تمام شده محصول کاهش یابد و این در حالی  است که باید فکری نیز برای رفع مشکلات فرسودگی کارخانجات برنج کرد زیرا  ۲۵ درصد برنج  براثر  فرسودگی  کارخانجات برنج  به نوعی می شکند.

عضو کمیسیون برنامه بودجه ومحاسبات  مجلس  یادآورشد: ما تا خودکفایی برنج تنها ۵۰۰ هزارتن فاصله داریم بنابراین اگر  مشکلات فرسودگی کارخانجات  برنج را مرتفع کنیم به  سادگی به خودکفایی  در  تولید  این کالای  استراتژیک می رسیم  البته نباید اجازه داد واردات بی رویه نیز  مسیر خودکفایی برنج  را تحت تاثیر قراردهد./

پایان پیام

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.