شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

۹۶ درصد منابع هدفمندی قانون بودجه سال ۹۴ صرف پرداخت یارانه نقدی شد

یکشنبه,۲۴ام مرداد ۱۳۹۵ - سیاسی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به نحوه عملکرد دولت در اجرای تبصره هدفمندی قانون بودجه سال ۹۴ گفت: تعداد یک میلیون و ۹۰۰هزار نفر از یارانه بگیران در فاصله زمانی اسفند ۹۳ تا اسفند ۹۴ کاهش پیدا کرد و ۴۲هزار میلیارد تومان صرف پرداخت یارانه نقدی سال ۹۴ شد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به بررسی نحوه عملکرد تبصره 20 قانون بودجه سال 94 که مربوط به هدفمندی بود، گفت: نحوه عملکرد دولت در تحقق این تبصره در جلسه امروز (یکشنبه، 24 مرداد ماه) کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگانی از دیوان محاسبات کشور، مرکز پژوهش های مجلس، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و ستاد هدفمندی برگزار شد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: طبق تبصره 20 قانون بودجه سال 94 قرار بود مبلغی حدود 54 هزار و 300 میلیارد تومان در 5 موضوع در کشور هزینه شود.

کاهش 20درصدی منابع دولت از هدفمندی یارانه‌ها و عدم توانایی رسیدگی به حوزه مسکن و اشتغال جوانان

وی ادامه داد: جزء یک آن کمک به بخش تولید، جزء دو بخش تحقق شاخص عدالت در سلامت، جزء سه پرداخت نقدی، جزء چهار یارانه سود تسهیلات مسکن حمایتی زوج های جوان و جزء پنج برای کمک به برنامه های اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بود.

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه با بیان اینکه دولت به جای این مبلغ، حدود 43 هزار و 500 میلیارد تومان در اختیار داشت، گفت: از این رو دولت با  20 درصد کاهش منابع روبرو شد و نتوانست در جزء چهار و پنج که مربوط به حوزه مسکن و اشتغال جوانان بود هزینه ای کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: دولت در جزء اول حدود 1.3 درصد و در بخش سلامت حدود 2 درصد هزینه کرد و با این حساب 96 درصد منابع صرف پرداخت نقدی شد و از طرفی به جای 39 هزار میلیارد تومان برای پرداخت نقدی، حدود 42 هزار میلیارد تومان پرداخت نقدی یارانه به صورت ماهیانه داشت.

کاهش یک میلیون و 900 هزار نفری یارانه بگیران از اسفند 93 تا اسفند 94

وی همچنین به تعداد افرادی که یارانه نقدی ماهیانه دریافت می کردند اشاره و خاطرنشان کرد: در اسفند سال 93، حدود 76 میلیون و 712 هزار نفر یارانه می گرفتند که این تعداد در اسفند سال 94، به 74 میلیون 679 هزار نفر رسید یعنی حدود یک میلیون و 900 هزار نفر از تعداد یارانه بگیران کم شدند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: از نکات دیگری که در نحوه عملکرد دولت در تبصره 20 قانون بودجه سال 94 بررسی شد این بود که دولت هنوز نتوانسته است 5 هزار و 700 میلیارد تومان تنخواه دریافتی سازمان هدفمندی را تسویه حساب کند./

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.