شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

شائبه سیاسی‌کاری در کمیسیون ویژه برجام

دوشنبه,۱۶ام شهریور ۱۳۹۴ - سیاسی

غلامعلی جعفر زاده، عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس، با انتقاد از حضور سعید جلیلی و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای سابق برای توافقی که تیم مذاکره‌کننده فعلی به دست آورده است بابیان اینکه روندی که در کمیسیون ویژه برجام پیش‌گرفته شده است روند خوبی نیست گفت: چه آنچه در برنامه تلویزیونی اتفاق افتاد و اجازه حضور عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آقای بعیدی نژاد کنار آقای زاکانی رییس کمیسیون ویژه برجام به دلیل مخالفت آقای زاکانی داده نشد و چه دعوت از اعضای سابق تیم مذاکره‌کننده نشان می‌دهد که روند پیش‌گرفته شده برای بررسی برجام روند خوبی نیست.

وی با تأکید بر اینکه حضور سعید جلیلی و اعضای تیم مذاکره‌کننده سابق هسته‌ای در جلسات برجام هیچ توجیهی ندارد گفت: دلیل ندارد کسی یا کسانی که بیشترین نقش در اعمال فشار، تهدید و تحریم علیه کشورمان را داشتند و باوجود نزدیک به 4 سال مذاکره به دلیل عدم توانایی و تخصص در امر مذاکره نتوانستند توفیقی را کسب کنند بخواهند درباره توافقی که بر آبرو و اعتبار ایران و ایرانی، و نظام جمهوری اسلامی ایران افزود، اظهارنظر کنند.

جعفر زاده با تأکید بر اینکه مردم در انتخابات 24 خرداد سال 92 نشان دادند که از رویکرد و سیاست‌های تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ناراضی هستند، گفت: با دعوت دوباره و میدان دادن به اعضای تیم مذاکره‌کننده سابق هسته‌ای توسط کمیسیون ویژه برجام این برداشت عمومی ایجادشده است که در کمیسیون ویژه انگیزه‌های سیاسی حاکم است تا تلاش برای تأمین منافع ملی و بهتر است دوستان تا دیر نشده در این رابطه شائبه زدایی کنند.

وی افزود: البته وقتی اعضای کمیسیون ویژه برجام را اعضای ستاد انتخاباتی آقای جلیلی در انتخابات سال 92 تشکیل داده‌اند زیاد جای تعجب هم نداشت که برای توجیه ناکامی‌های تیم مذاکره‌کننده سابق و اعتبار بخشیدن به آن چنین دعوتی انجام گیرد. اما همان‌طور که اشاره شد نمایندگان محترم عضو کمیسیون ویژه در نظر داشته باشند که به‌عنوان نمایندگان کل مجلس در این کمیسیون حضور پیداکرده‌اند و باید به نحوی عمل کنند که شائبه سیاسی شدن روند بررسی برجام از میان برود.

عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس بابیان اینکه آرزوی ما این است که خروجی جلسات کمیسیون ویژه برجام، تأمین و تحقق منافع ملی باشد اما با روندی که پیش‌گرفته شده به این امر چندان خوش‌بین نیستیم، گفت: باید برجام با یک نگاه همه‌جانبه بررسی شود. دوستان باید این را در نظر بگیرند که ایران یا آمریکا از سر دل‌خوشی با یکدیگر مذاکره نکردند. آمریکایی‌ها بر پایه محذوراتی و به دلیل نگرانی از توان هسته‌ای ایران حاضر به مذاکره شدند و در ایران هم به دلیل آنکه در دولت گذشته توجه ای به اقتصاد مقاومتی نشد و تحریم فشار بر کشور را افزایش داد رضایت داده شد تا مذاکرات انجام گیرد.

جعفر زاده در خاتمه گفت: بر این اساس و به دلیل نیازهایی که دو طرف داشتند مذاکرات شکل گرفت و هرکدام به حدی از خواسته‌های خود رضایت دادند تا توافقی برد- برد به دست آید. چنین توافقی با حفظ مصالح کشور و با در نظر گرفتن خطوط قرمز تعیین‌شده نظام به دست آمد. الان چه دلیلی دارد که امثال آقای جلیلی که در طول دوران مذاکراتی خود هیچ توفیقی نداشتند و با استقبال از اعمال تحریم‌ها علیه ایران هزینه زیادی را بر ملت ایران تحمیل کردند بخواهند برجام را به‌نقد بکشند و از آن بدگویی کنند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.