شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

50 درصد فاضلاب‌های شهر رشت تصفیه نمی‌شود

شنبه,۲۱ام شهریور ۱۳۹۴ - اجتماعی

نماینده مردم رشت در مجلس از نحوه تصفیه فاضلاب در شهر رشت گلایه کرد وگفت: در زمان بارندگی‌ها به لحاظ بالا بودن سفره‌های آب زیرزمینی و نداشتن اکوسیستم مدرن، فاضلاب‌ها به منازل مردم آمده و مشکلاتی را برای اهالی ایجاد کرده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،‌ با انتقاد از وضعیت فاضلاب شهر رشت، افزود: دو رودخانه در رشت به نام زرجوب و گوهررود وجود دارد که جزو آلوده‌ترین رودخانه‌های جهان به شمار می‌روند به گونه‌ای که  درهر ثانیه حدود 4 هزار لیتر فاضلاب وارد این رودخانه‌ها می‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه شهر رشت 400 هزار مشترک دارد که حدود 80 سال است با مشکل فاضلاب مواجه هستند، ادامه داد: شیرآبه فراوان، ‌فاضلاب شهرک صنعتی و خانگی از جمله مواردی هستند که وارد این رودخانه‌ها می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری طرح اضطراری استان گیلان برای رفع آلودگی فاضلاب شهر رشت، تصریح کرد:‌ برای برطرف شدن معضل آلودگی دو رودخانه مذکور در شهر رشت، 365 میلیارد تومان یا به عبارتی 138 میلیون دلار اعتبار در نظر گرفته شد که دولت از منابع دولتی حدود  100 میلیارد تومان برای سال 94 و 95 در نظر گرفت؛ همچنین 65 میلیارد تومان نیز اعتبار درنظر گرفته شده خرید تضمینی پساب تولیدی است که از محل تبصره 3 و ماده 11 نیز قرار است 100 میلیارد تومان دیگر نیز اختصاص یابد تا بتوان این بودجه  را تامین کرد.

وی با انتقاد از اینکه 50 درصد فاضلاب‌های شهر رشت تصفیه نمی‌شود، یادآور شد: متاسفانه این فاضلاب‌ها وارد رودخانه‌ها می‌شود و علی‌رغم آنکه رودخانه‌های آسیای شرقی مانند هند و تایلند جزو آلوده‌ترین رودخانه‌ها به شمار می‌رود اما باید پذیرفت که دو  رودخانه زرجوب و گوهر رود نیز در این رده قرار دارند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی یادآور شد: قبل از تحریم‌ها بانک جهانی تعهد کرد تا 148.6 میلیون دلار اعتبار برای رفع مشکل فاضلاب اختصاص دهد اما تنها 128 میلیون دلار اختصاص داده و مابقی این اعتبارات جزو مطالبات است که باید به نرخ امروز تبدیل شود.

نماینده مردم رشت در مجلس نهم، با بیان اینکه تصفیه خانه‌های شهر رشت با یک سوم ظرفیت کار می‌کند، ادامه داد: واقعیت آن است که رشت به 35 پمپاژ نیاز دارد اما تنها 3 دستگاه کار می کند و 11 تصفیه خانه نیز در رشت نیاز است که تنها یک دستگاه وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: برای آنکه بتوان فاضلاب رشت را جمع‌آوری کرد حدود هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در این میان دولت باید به این شهرستان توجه ویژه‌ای داشته باشد تا بعد از پساتحریم از منابع بانکی بتوان برای رفع مشکلات فاضلاب مردم رشت بهره برد چراکه در زمان بارندگی‌ها به لحاظ بالا بودن سفره‌های آب زیرزمینی و نداشتن اکوسیستم مدرن، فاضلاب‌ها به منازل مردم آمده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، گفت: صنعت فاضلاب رشت صنعت فقیری است علی رغم زحمات صورت گرفته اما همچنان مردم در رنج و مشقت هستند و باعث شده چهره توریستی گیلان و رشت دچار خدشه شود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.