شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

مشمولان غایب باید در زمان بندی بلندمدت تعیین تکلیف شوند

شنبه,۳ام بهمن ۱۳۹۴ - سیاسی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه مشمولان غایب باید در زمان بندی بلندمدت تعیین تکلیف شوند، از دولت خواست برای نحوه خرید خدمت سربازی مشمولان غایب در میان‌مدت لایحه‌ای را تقدیم مجلس کند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، درباره پیشنهاد دولت در لایحه بودجه 95 برای خرید خدمت سربازی مشمولان با 5 سال غیبت، افزود: در لایحه بودجه سال 94 دولت پیشنهاد خرید خدمت سربازی برای مشمولان با 8 سال غیبت را مطرح کرد که با موافقت نمایندگان روبرو شد اما این قانون تنها یکساله بود حال در بودجه 95 نیز خرید خدمت سربازی برای مشمولان 5 سال غیبت مدنظر دولت قرار گرفته است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مواردی مانند خرید خدمت سربازی نباید در بودجه سنواتی که یکساله است دیده شود چراکه نظام برنامه‌ریزی را از مردم سلب می‌کند، قوائدی که در قوانین بودجه سنواتی تصویب می‌شود هیچ تضمینی برای ذکر آن در سال‌های آتی نیست و ممکن است در قانون سال‌های آینده عنوان نشود.

نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه تصمیماتی همچون خرید خدمت سربازی باید به صورت میان‌مدت یا دراز مدت در قوانین آورده شود، تصریح کرد: نمی توان با تصویب برخی قوانین به صورت سالانه برخی از جوانان را شامل حال قوانین مصوب کرد اما دیگران از این قوانین بی‌نصیب بمانند؛ در این صورت ممکن است این‌گونه برداشت شود که شاید فرزندان برخی از مسئولان مشمول این قوانین شده که تنها یکسال برای اجرایی شدن آن زمان در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: به طور کلی چنین قوائدی که مستلزم تداوم اجرا برای حداقل 5 تا 10 سال است و مردم باید براساس آن برنامه‌ریزی کنند نباید تنها در بودجه یکساله لحاظ شود.

جعفرزاده ایمن‌آبادی تاکید کرد: مجلس باید از دولت درخواست کند تا مواردی همچون خرید خدمت سربازی را به صورت لایحه‌ای تقدیم مجلس کند تا در آن میزان مدت زمان برای خرید خدمت سربازی برای مشمولان دارای غیبت به طور کامل مشخص شود.

نماینده مردم رشت در مجلس نهم، درباره ضرورت خرید خدمت سربازی برای مشمولان غایب، یادآور شد: ضرورت این خرید خدمت بسیار محسوس است و  بی توجهی به آن مردم را دچار مشکل می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، گفت: نمی توان غایبان خدمت سربازی را در جامعه رها کرد و این افراد باید تکلیف خود را با نظام حل کنند تا بتواند از یکسری خدمات عمومی برخوردار شوند چراکه در این صورت در برابر بسیاری از تخلفات اطلاعات ناقصی در اختیار خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دولت در لایحه بودجه ۹۵ پیشنهاد داده مشمولان دارای بیش از ۵ سال غیبت، با پرداخت جریمه می‌توانند از خدمت وظیفه عمومی معاف شوند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.